Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę, jak prosta czynność zabawy może odegrać kluczową rolę w formowaniu człowieka, przekazywaniu i rozwijaniu wartości takich jak empatia, współpraca, przyjaźń i akceptacja.
Zabawa jest tak zdrową i wartościową aktywnością, która może pomóc dzieciom poprawić ich postrzeganie świata i ludzi wokół nich.
Mając to na uwadze, wiele firm produkujących zabawki zdecydowało się bardziej wyeksponować zarówno dzieci niepełnosprawne, jak i dzieci z różnych grup etnicznych, przedstawiając je w swoich zabawkach, w oryginalnych wersjach, z maksymalną szczegółowością.
Podczas zabawy dzieci mają możliwość powiązania zabawy z rzeczywistością, dając im możliwość rozwijania umiejętności lepszego rozumienia świata.
A kiedy ma kontakt z tymi inkluzywnymi zabawkami, budzi się w niej życzliwość i wrażliwość na różnice.
Zabawki te zwracają uwagę dzieci na różnice, promując wrażliwe rozumienie świata.
Około 150 milionów dzieci na świecie ma jakiś rodzaj niepełnosprawności i jest głęboko smutne, że nie mogą zobaczyć siebie w swoich zabawkach, co bezpośrednio wpływa na ich samoocenę i sprawia, że czują się niewidzialni przed światem.
Nie wspominając o tym, że wiele dzieci bardzo cierpi z powodu rasizmu, czy to ze względu na kolor skóry, pochodzenie etniczne czy religię.
Czy jesteś ciekaw, aby zobaczyć niektóre z tych inkluzywnych zabawek? Sprawdzić:
Poszukując redefinicji swoich lalek, marka Barbie włączyła do swojej linii lalek, postaci z bielactwem, protez i osób na wózkach inwalidzkich, a także różnych grup etnicznych i biotypów...
Według Kim Culmore, wiceprezesa ds. projektowania w Barbie „Chcemy lepiej reprezentować ludzi i świat, który dzieci widzą wokół siebie”.
Ta reprezentacja została wysoko oceniona za stworzenie tych wersji z bogatymi szczegółami, aby zoptymalizować wrażenia.
W 1960 r. wypuszczono pierwszą czarną Barbie, ale dopiero w 2016 r. Mattel postanowił zająć się tą sprawą i promować różnorodność w jej różnych odcieniach i narodowościach.
Marka Lego również została przebudzona do tej bardzo ważnej sprawy, wprowadzając inkluzywną linię Braille Bricks, dedykowaną osobom z wadami wzroku.
W jej cegiełkach znajdują się cyfry i litery osadzone w alfabecie Braille'a.
Kolejną super znaną pozycją marki jest linia lalek, która miała już superbohaterów, zawodowców, a teraz także osoby na wózkach inwalidzkich.
Wielką frustracją dla dzieci cierpiących na daltonizm jest fakt, że są żartem, ponieważ mają inne spojrzenie na kolory.
Aby uniknąć tego zakłopotania i promować większe bezpieczeństwo dla tych dzieci, na rynku dostępne są ekskluzywne linie kredek dla osób z daltonizmem.
Każdy ołówek posiada kod, dzięki któremu można malować bez ograniczeń.
Te same kody znajdują się w wielu zabawkach, aby dzieci cierpiące na ślepotę barw mogły bawić się z innymi dziećmi bez żadnego zakłopotania.
Hiszpańska firma Miniland stworzyła kolekcję lalek z zespołem Downa.
Ta kolekcja, nazwana Miniland Dolls, została stworzona, aby z wielkim szacunkiem i wrażliwością przybliżyć dzieciom i ich zabawom świadomość i reprezentację.
Są cztery lalki (dwie czarne i dwie białe), chłopiec lub dziewczynka z zespołem Downa.
Ten wózek inwalidzki jest kopią tego samego, którego niesamowity sportowiec Aaron Fotheringham używał do wykonywania dostosowanych manewrów na deskorolce i BMX.
Hot Wheels, które wśród dzieci zawsze jest gorączką, starało się reprezentować i pokazywać, że można się bawić, a nawet wykonywać radykalne manewry, pokonując każdego dnia wyzwania, jakie stawiają różne rodzaje niepełnosprawności.
Obyśmy mieli coraz więcej firm, które od dzieciństwa zobowiązują się być mediatorami w tym procesie normalizacji i szacunku, dając większą widoczność tym grupom, które tego potrzebują.